راهنمای کامل پرداخت اینترنتی

پرداخت اینترنتی

پرداخت اینترنتی به پرداختن پول از طریق اینترنت، در قبال دریافت کالا یا خدمات اطلاق می شود به طوری که این پرداخت بدون نیاز به حضور فیزیکی در بانک یا فروشگاه و از طریق اینترنت انجام شود. در واقع خریدار با استفاده از کارت بانکی خود می تواند از اینترنت خرید کند و پول آن را همان موقع پرداخت نماید.

بانک ها به عنوان دروازه پرداخت اینترنتی

در حال حاضر برخی بانک ها مثل ملی، ملت، سامان و پارسیان این امکان را فراهم آورده اند که افراد بتوانند با استفاده از کارت های بانکی عضو شتاب، خرید اینترنتی انجام دهند. یعنی این بانک ها به عنوان دروازۀ پرداخت یا درگاه پرداخت یا در اصطلاح Gateway عمل می کنند. این به این معنی نیست که فقط کارت های همین بانک ها قابلیت خرید اینترنتی را دارد، بلکه به این معناست که این بانکها امکاناتی را فراهم کرده اند که بتوان با کارت سایر بانک ها نیز خرید اینترنتی کرد و این امکانات خود را در اختیار فروشگاههای اینترنتی مثل "ای شارژ" قرار داده اند.

کارت های بانکی مورد قبول خرید اینترنتی

اگر کارت بانکی شما متعلق به یکی از بانکها یا موسسات عضو شتاب می باشد، پس قابلیت خرید اینترنتی دارد. اگر با کارت بانکی خود تا به حال خرید اینترنتی انجام نداده اید و رمز اینترنتی یا رمز دوم ندارید به شعبه صادر کننده کارت خود مراجعه کنید تا رمز اینترنتی را دریافت کنید. یا از طریق دستگاههای ATM بانک خود نیز می توانید رمز اینترنتی خود را بگیرید.

مشخصات کارت های شتاب مورد قبول خرید اینترنتی

کارت های شتابی که قابلیت خرید اینترنتی دارند، علاوه بر شماره کارت 16رقمی، دارای شماره رمز اینترنتی و نیز کد CVV2 و تاریخ انقضاء هستند.

کد CVV2 و تاریخ انقضاء

کد CVV2 به صورت یک عدد 3 یا 4رقمی مانند شمارۀ 16رقمی حک شده روی کارت، بر روی اکثر کارت ها حک شده است. مثلاً روی کارت های بانک های ملت، صادرات، پاسارگاد، سامان، پارسیان و... به صورت یک عدد 3رقمی حک شده است.

تاریخ انقضاء هم روی اغلب کارت های بانکی حک شده است. برای کارت هایی که تاریخ انقضا ندارند، موقع پرداخت اینترنتی به جای عدد ماه 12 و برای عدد سال 99 را وارد نمایید.

رمز اینترنتی

شماره رمز اینترنتی یا رمز دوم، با شماره رمزی که شما هنگام استفاده از دستگاههای خود پرداز ATM وارد می نمائید ممکن است متفاوت باشد.

برای دریافت رمز اینترنتی باید یکی از کارهای زیر را انجام دهید:

1- برخی از بانک ها مثل بانک سامان معمولاً رمز اینترنتی را هنگام صدور کارت تحویل می دهند. در واقع هنگام تکمیل فرم افتتاح حساب یک گزینه برای فعالسازی رمز اینترنتی وجود دارد و اگر آنرا علامت زده باشید، فقط باید رمز اینترنتی خود را از شعبه بپرسید و یا فرم آن را مجدداً پر کنید.

2- همه بانک ها امکان تعریف رمز اینترنتی یا رمز دوم را در دستگاههای خودپرداز خود قرار داده اند.

3- برای دریافت رمز دوم یا رمز اینترنتی کارت خود می توانید به شعبه بانک خود نیز مراجعه نمایید.